آموزش ماکرونویسی - برنامه نویسی در اکسل به روش من

از ماکرونویسی نهراسید! بسیار ساده است!

صفحه اصلي | آرشيو مطالب | تماس با من                    ali_fatehi@yahoo.com

آموزش  مشاورهداستان وبلاگ من

 

كتاب ماكرونويسي و برنامه نويسي كار بردي به زبان VBA در Excel

به نگارش اينجانب منتشر شد
مولف: علي فاتحي
ناشر: انتشارات سازمان بورس

 مراكز پخش

«نمايشگاه و فروشگاه انتشارات بورس»
شماره تماس:  88648192
(تهران - ميدان ونك - خ ملاصدرا- شماره 25)
اطلاعات كتاب و سفارش خريد آنلاين از انتشارات بورس

«انتشارات صانعي»

شماره تماس:  5385  6640
(
تهران- خ انقلاب- روبروي  دانشگاه تهران- پلاك 1290)
www.saneibook.com

 

.....در زماني كوتاه و به راحتي مي توانيد در اكسل برنامه و ماكرو بنويسيد؛ حتي اگر شما برنامه نويس نباشيد ماكرونويسي و برنامه نويسي ابزاري مناسب براي كاربراني است كه مي خواهند در Excel بهتر و پوياتر عمل كنند. زبان برنامه نويسي مورد استفاده در Excel بسيار شبيه زبانهاي محاوره اي است و VBA

 (Visual Basic for Applictions )
نام دارد.
......

20 صفحه اول كتاب را از اينجا برداريد.


اين كتاب براي كاربراني نوشته شده كه با برنامه‌نويسي و ماكرونويسي آشنايي نداشته يا آشنايي كمي دارند و مي‌خواهند در نرم‌افزار اكسل كارهاي بهتر و پوياتري انجام دهند و با زباني ساده و به دور از پيچيدگي مفاهيم اوليه و كاربردي را گام به گام ارايه نموده است. مثال‌ها متنوع و كاربردي‌اند. از برنامه‌هاي ساده  و "تابع تبديل عدد به حروف" گرفته تا "پياده‌سازي مفاهيم مهندسي مالي" در كتاب آموزش داده شده‌اند..

 

 

 

 

آخرين مطالب

 زمانیکه یک تابع (یا رویه) در یک  Workbook تعریف و ایجاد می شود این تابع تنها در همان Workbook قابل استفاده خواهد بود. تابع را در Workbook های دیگر نمی توان بکار برد و  با پیغام #Name. روبرو می‌شویم.

 چگونه می‌توان توابع نوشته شده در یک  فایل را همیشه و همه جا بکار برد؟

 


ادامه مطلب

مثال:یک تاریخ مشخص مانند تاریخ 18/1/1392 را که با ممیز"/" از هم جدا شده اند را در نظر می گیریم. ماکروی زیر سال، ماه و روز را جدا نموده و در سه کادر پیغام نمایش میدهد. محل "/" مشخص نیست و ممکن است تاریخ به شکلهای گوناگونی مانند 18/01/1392 یا 18/1/1392 یا 18/01/92نوشته شود.


ادامه مطلب

برای اینکه همزمان چند workbook ‌ یا شیت را ببینید

برای هر شیت یا workbook گامهای1 و 2 را انجام دهید


ادامه مطلب

حلقه بی نهایت: در ساختار حلقه ای ممکن است به دلیل برقراری شرط (و یا برقرار نبودن شرط)  دستورات حلقه همواره انجام شوند و بدین ترتیب دستورات حلقه بی نهایت بار تکرار خواهد شد. در اینصورت هیچگاه از آن حلقه خارج نمی شویم و برنامه معلق(Hang) خواهد شد.

رهایی از حلقه بی نهایت: امکان و خطر حلقه بی نهایت  برای حلقه های Do…Loop بیش از حلقه For‌ وجود دارد. اگر برنامه شما در هنگام اجرا یا تست Hang‌ کرد با زدن دگمه Ctrl+Alt+Break اجرای برنامه قطع خواهد شد.

در نظر داریم هر زمان در سلولی فرمولی نوشته شد بلافاصله آن فرمول مخفی شود. اگر بخواهیم اینکار را از درون خوداکسل انجام دهیم روش اینکار قبلا شرح داده شده است. مشکل این روش اینست که می بایست سلولهایی را که قرار است فرمول داشته باشند از قبل بدانیم

ماکرو زیر این کار را انجام می دهد. بدین ترتیب در هر سلولی که فرمول بنویسید فرمول دیده نخواهد شد. حتی اگر بعدا یک شیت ایجاد کنید این کار در مورد آن هم اجرا میشود بدون اینکه لازم شود کاری انجام دهید.


ادامه مطلب

   در اینجا دو تابع برای پیدا کردن آخرین سلول غیر خالی در یک سطر یا ستون برایتان آورده ایم.

 تابع LASTINCOLUMN همانطور که از نامش پیداست آخرین سلول در اولین ستون ناحیه مورد نظر را به میدهد.

تابع LASTINROW همانطور که از نامش پیداست آخرین سلول در  اولین سطر  ناحیه مورد نظر را به میدهد.


ادامه مطلب

 

اگر به گزینه Tools--->Option در داخل محیط VBE بروید پنجره محاوره‌ایOptions   را مشاهده می نمایید.

 این پنجره دارای زبانه های Editor‌ و Editor Format‌ و General وDocking ‌ است که هر زبانه نیز بخشهای مربوط به خود را دارد. کارهایی مانند نوع فونت، رنگ فونت و اندازه فونت محیط و سایر تنظیمات ظاهری را می توانید در همین گزینه ها به راحتی انجام دهید. برخی از گزینه ها خیلی مهم نیستند و برخی گزینه ها نیز در جای مناسب خودشان توضیح داده خواهند شد. در اینجا به مهم ترین و کاربردی ترین موارد اشاره می کنیم:


ادامه مطلب

در بسیاری مواقع لازم است که سطرهای خالی از یک شیت یا یک ناحیه از یک شیت اکسل حذف شوند. ماکرو زیر اینکار را انجام می دهد. قبل از اجرای این ماکرو لازم است ناحیه مورد نظر را انتخاب کنید. بدیهی است یرای اینکه سطرهای خالی یک شیت حذف شوند تمام یک شیت را انتخاب می کنیم.

برای اینکه بتوانید این ماکرو را اجرا کنید مراحل زیر را دنبال کنید


ادامه مطلب

برای ذخیره نمودن فایلهایی که حاوی ماکرو هستند شما می بایست آنها را در قالبmacro-enabled ذخیره نمایید. در اینصورت فایل شمابا پسوند   xlsm ذخیره می‌شود . در حالیکه فایلهای معمولی اکسل دارای پسوند xlsx   می باشند.


ادامه مطلب

ویژگی Interior  و دستور RGB

برای تغییر رنگ زمینه یک سلول یا ناحیه از ویژگی Interior ‌استفاده می کنیم . به عنوان مثال عبارت زیر زمینه سلول A1 ‌را تغییر می دهد:

Range("A1").Interior.Color = 8421504


ادامه مطلب
<< مطالب جديدتر ........ مطالب قديمي‌تر >>

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آرشيو مطالب
امکانات وب